The Asian Apprenticeship Awards Shortlist is out!

0
3001

The shortlist for the Asian Apprenticeship Awards is out! Some of the awards include Engineering and Manufacturing, Construction Employer & Apprentice and the highly coveted Apprentice of the Year.

The aim of the awards is to “showcase the range of talent and hard work within the BME.” Safaraz Ali, the found of the event, says:

“I’m delighted to be leading on this event for such a worthwhile cause…I believe our efforts will help towards the government’s 3 million apprenticeship targets as well as the BME 2020 plan, particularly in increasing awareness and thereby contributing to an increase in the proportion of apprenticeships taken up by young people from BME backgrounds towards the 20% target.”

Good luck to all the finalists!

For the Full Shortlist see below:

Financial, Legal and Professional Services 

Kam Penglin (Babington)

Naveed Mahmood (B4U Telecom)

Sairah Nawaz (North Lancashire)

 

Construction Employer & Apprentice (Sponsored by Bradford College/City Training Services)

Muzamal Ishfaq (Ash’s Plumbing & Heating)

Rupinder Kooner (WSP Pasrons Brinckerhoff)

Zaeem Farouqi (NG Bailey)

 

Health, Medical and Social Care

Alisha Tariq (Gordon Franks Training)

Modi Nossack (Care Tech)

Nazneen Shah (CareTech)

 

Charity, Voluntary Organisations and Public Services

Laila Batool (Barnados)

Saeed Amin (Sheffield City Council)

Shamima Miah (St Wilfrid’s Academy)

 

Engineering and Manufacturing (Sponsored by: AWAN International)

Aamir Adam (Siemens)

Heeran Basi (Severn Trent Water)

Sanna Shabir (Atkins Global)

 

Creative and Digital

Divya Hansora (CSL DualCom)

Liam Patel (Pet XI)

Lubna Suleman (Creative Alliance)

 

Retail, Hospitality and Tourism

Jessica Mehta (Chop & Wok Limited)

Mohammed Fahad (Middlesex County Cricket)

Omar Zamir (ELDS Blackburn)

 

Apprentice Of The Year

To Be Announced On The Night

As well as the apprenticeships,  the awards also pay due credit to the apprentices giving their new career their all. The Employee Shortlist has also been released and is as follows:

Financial, Legal and Professional Services

Barclays Plc

KPMG

NA Accounting

 

Construction (Sponsored by: Bradford College/ City Training Services)

AH Building Home Service

NG Bailey

WSP – Parsons Brinckerhoff

 

Engineering and Manufacturing (Sponsored by: AWAN International)

Hammerton Auto’s

Siemens

Severn Trent Water

 

Health, Medical and Social Care 

Care Tech

Linnaeus Group Ltd

Park View Care Home

 

Retail, Hospitality and Tourism

Al Murad

Chaudhry Travel

Aztec Interiors

 

Creative and Digital

Asian World Media Group

CSL DualCom

Expressive Design

 

Charity, Voluntary Organisations and Public Services

Barnados

ELDS Blackburn

Sheffield Council

 

Other Awards Nominations Shortlist

Large Business of the Year (Sponsored by World of Learning)

AH Building Home Services LTD

Barclays

Care Tech

KPMG

Severn Trent

Siemens

Sulzer

WDP- Parsons Brinckerhoff

 

School of Academy of the Year

Hall Green Secondary School

Leicester International School

Washwood Heath Academy

 

Learning Provider of the Year (Sponsored by AELP)

Aspire Achieve Advance (3aaa)

Nova Training

Woodspeen Training

 

Small Medium Enterprise (Sponsored by Severn Trent Water)

Al Murad

Asian World Media Group

Aztec Interiors

CAE

Chaudhry Travel

CSL DualCom

Expressive Design

Hammerton Auto’s

Linnaeus Group LTD

NA Accounting

Park View Care Homes

 

Overall Contribution to Apprenticeships 

To Be Announced on the night

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here