British Indian Awards 2015

0
3862

24 April 2015 at Chateau Impney Hotel

The TradeNext British Indian Awards, which recognise people of Indian heritage who have successfully established businesses, have announced their much anticipated nomination list with winners being announced on 24 April 2015, at the Chateau Impney Hotel, Worcestershire.

 

The Awards that look to capture the multicultural and entrepreneurial spirit in the UK as well as be a celebration of achievement by all those nominated, also highlight a major shift in the type of entrepreneurs as well as the sectors they are established in.

 

Mohsin Jameel, CEO of TradeNext, said: “Whilst the first generation of Indian businesses seized the opportunities the UK presented primarily for economic and security reasons for the next generation entry into business is out of choice, not a last resort.

 

“There’s been shift away from traditional manufacturing and retail companies towards newer, higher-tech, higher value companies in industries, like pharmaceuticals and technology, with Indian entrepreneurs taking advantage being more integrated, educated and more IT literate. Also while they may lack access to subsidised family labour, they are able to capitalise on their linguistic skills, cross cultural knowledge and business contacts.”

 

Following the success of previous British Indian Awards, TradeNext became a main sponsor of the event.

 

Mohsin added: “The Indian community has evolved in its attitude to business and at TradeNext we are keen to support future technological advancements coming from this demographic. We very much share the same philosophy and drive to succeed so being involved in the Awards makes perfect sense.”

 

“The British Indian Awards play an integral part in celebrating Indian talent across all walks of life in the UK. The Awards are an excellent way to promote the achievements and capabilities of individuals, businesses and groups of Indian heritage and highlight those who are pioneers in the Indian community. We’re thrilled to celebrate the success of the British Asian community and accentuate the multicultural spirit of Great Britain,” commented Irfan Younis, from event organisers Oceanic Consulting.

 

Nomination List:

 

Best in Sport

Vikram Solanki (Surrey County Cricket Club, Surrey)

Akaash Bhatia (Boxer, Leicester)

Mandip Sehmi (GB Wheelchair Rugby, London)

Rajiv Ouseph (National Badminton Champion, London)

Bobby Bhogal

 

Outstanding Achievement Award

Jatinder Kumar Sharma (Walsall College, Walsall)

Gurmel Singh Kandola (Sikh Council UK (SCUK), Birmingham)

Sanjay Jagatia (Hindu Council UK – HCUK, London)

Usha Prashar, Baroness Prashar (House of Lords, London)

Priti Patel (MP, Essex)

Rami Ranger (Sun Mark Limited, Middlesex)

Geeta Srivastava (Magic of India, London)

 

Young Achiever of the Year

Milapfest – Samyo (Liverpool)

Balraj Sohal (Moremicro, Birmingham)

Sinita Kandola (Quilter Cheviot, Birmingham)

Simran Panesar (Warwickshire County Cricket Club, Warwickshire)

Nim Sira (Sira Concepts, Essex)

Kaajal Vaghela (KCVaghela Fashion and Lifestyle Brand, London)

Amit Pate (Snapify Ltd, Birmingham)

 

Rising Star Award

Pravin Taank (Time Products, London)

Chandru Iyer (Kingston Smith, London)

Palak Tewary (Simba Advisory, London)

Nishma Gosrani (Deloitte Consulting, London)

Manasi Nayyar (Indiabulls, London)

Rav Bagri (Santander Corporate & Commercial, Central Midlands)

Dr. Unnati Desai (Allen & Overy LLP/Urban Aesthetix Clinic, London)

 

Best in Education

Prof. Kiran Trehan (University of Birmingham – Birmingham Business School, Birmingham)

Prof. Dinesh Bhugra (King’s College London, London)

Gill Harjagbir Bal (Wembley High Technology College, North Wembley)

Prof. Alka Ahuja (Aneurin Bevan University Health Board, Wales)

Asha Khemka (West Nottinghamshire College Group, Mansfield)

Parmjeet Kaur Sehmi (Khalsa Primary School, Ealing)

Prof. Nisha Dogra (University of Leicester, Leicester)

 

Best in Creative Industries

Vanita Parti (Blink Brow Bar, London)

Kiran Singh (My Unique Home | Design Magazine & Design Workshops, Watford)

Belinda Parmar (Lady Geek, London)

Nitin Dahad (Tech Spark, Hertfordshire)

Neeraj Agarwal (Tea People, Reading)

Rahul Katra (Futura Business Growth Partners, London)

Rhea Leckie Duttagupta (Corporate DNA Consulting, London)

 

Best in Media

Sanjiv Buttoo (BBC Radio York, Yorkshire)

Isa Guha (Freelance TV Presenter, London)

Aditi Khanna (Indian Journalist Association, London)

Arun Bajaj (Radio Xl, Birmingham)

Jasmine Dotiwala (Media Trust, London)

Manish Bhasin (BBC One/Premier Global Channel, London)

Sunny Hundal (Liberal Conspiracy, London)

 

Best in Legal Services

Punam Denley (Blanchards Law, London)

Sarosh Zaiwalla (Zaiwalla Solicitors, London)

Bharat Pindoria (Pindoria Solicitors, Middlesex)

Nipun Gupta (Bird & Bird, London)

Gurpal Singh Oppal (Charles Simmons Immigration Solicitors, Essex)

Dee Kundi (HL Solicitors, Redditch)

Davinder Singh Bal (Claim Today, Birmingham)

 

Leaders in Finance

Bhupinder Singh (Punjab National Bank, London)

Manjit Kang (Natwest, Birmingham)

Prem Goyal (All Peoples Party, London)

Deepak Lalwani (Lalcap, London)

Ashminder Kaur (Hedgefund Hotel, London)

Jagdeep Rai (Barclays UK, Twickenham)

Sanjeev Dhuna (Allen & Overy LLP, London)

 

Best in Accounting

Nina Amin (KPMG, London)

Neha Thakkar (CBW, London)

Sanjay Swarup (SKS Business Services Ltd, London)

Navin Thaker (HW Fisher & Company, London)

Parveen Chadda (Kingston Smith, London)

Harsh Ondhia (Lall Ondhia, London)

Ebrahim Sidat (AMS Accountants Group, Manchester)

 

Business of Year

Secret Sales (London)

Premier Decorations Limited (Wrexham)

HT & Co Drinks LTD (London)

Octavian Security (Nottinghamshire)

Co Fresh (Leicester)

Diamond Box Ltd (West Bromwich)

Bond Wolfe (West Bromwich)

 

Businesswoman of the Year

Dal Dhaliwal (Body Perfect Personal Training Studio, Coventry)

Rajveen & Harleen Takhar (Little Putar, London)

Kavita Parmar (WORD360, Birmingham)

Pervin Todiwala (Cafe Spice Namaste, London)

Raxa Mehta (Chilipopcorn, London)

Harvinder Atwal (bksb Limited, Mansfield)

Anjna Raheja (Media Moguls, Stanmore)

 

Businessman of the Year

Chai Patel (HC-One Limited, Leatherhead)

Arnab Basu (Kromek Group Plc, Sedgefield)

Ranjit Singh Baxi (J&H Sales International, Redbridge)

Sam Sangha (Asiana Ltd, Nottingham)

Sandy Chadha (Supreme Imports Ltd, Manchester)

Harry Dulai (Surya Foods/Flying Trade Group, Harwich)

Koolesh Shah (London Town Hotels Group, London)

 

Family Business of the Year

Pall Mall Medical (Manchester)

Laila’s Fine Foods (Blackpool)

Natco Foods Ltd (Buckingham)

Unesta (London)

ClinTec International (Glasgow)

Vini & Bal’s Rustic Indian (London)

Diamond Box Ltd (Bromwich)

 

Entrepreneur of the Year

Meraj Alam & Sundip Patel (Haathee Group, London)

Sunanda Murali Manohar (Media One Global Entertainment, London)

Rajeeb Dey (Enternships, London)

Maleka Dattu (Merumaya, London)

Sukhvinder Javeed (MilkySnugz, Leeds)

Raj Dhonota (Rajdhonota.com, London)

Zak Patel (Talk Direct, Leeds)

 

Arts & Culture Awareness

Talvin Singh (Artist, London)

Channi Singh OBE – Alaap (Alaap, London)

Manjiri Gokhale Joshi (Elephant Connect, Milton Keynes)

Leela Soma (Federation of Writers Scotland & Committee Glasgow)

Divya Mathur (Vatayan : Poetry on South Bank, Hemel Hempstead)

Venu Dhupa (Uni of Nottingham Trent/International Journal of Creativity/Asha Foundation, London)

Piali Ray (sampad South Asian Arts, Birmingham)

 

Indian Spirit in the Community

Nithee Kotecha (Street League, Birmingham)

Pam Malhi (Aaisha’s Hope, Leicester)

Sharmila Nebhrajani (Human Tissue Authority/Medical Research Council, London)

Nisha Tandon (Arts Ekta, Belfast)

Satbir Singh Jaspal (Rainbows Hospice for Children and Young People, Loughborough)

Padmini Sankar (Baba Scans- 3D/4D Baby Scanning, Rochdale)

Sheela Solanki (Nacro Charity, Leicester)

Best in Civil & Third Sector Services

Anil Parbhu Patel (Foreign & Commonwealth Office, London)

Shakuntala Michaela Ghosh (Centre For London, London)

Daksha Dabasia (Crown Prosecution Service, London)

Dr Baljit Ubhey (Crown Prosecution Service, London)

Kulvinder Bassi (Department of Transport, London)

Shami Chakrabarti (Director of Liberty, London)

Ravi Chand (HM Revenue & Customs, London)

 

Best in Science & Engineering are:

 

Hajeet Seeboruth (Finger Print Services, London)

Anupam Ojha (National Space Centre, Leicester)

Sunil Kumar (Science & Innovation Centre, London)

Mamta Singhal (Mattel, Maidenhead)

Jaz Rabadia (Starbucks, London)

Subhash Chander Chaudhary (Fuji Film Diosynth Biotechnologies, Billingham)

Dr Bhaskar Sen Gupta (Heriot-Watt University, Edinburgh)

 

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here