Winners Announced At British Indian Awards

0
3316

Second Annual Awards Presented By BDO

The winners of the British Indian Awards presented by accountancy and business advisory firm, BDO LLP, were announced yesterday evening, 16th May 2014, at the prestigious ceremony at the St. Johns Hotel in Birmingham.

The evening honoured the success and achievements of Britain’s Indian individuals, groups and business people. The evening was one of recognition and celebration, which highlighted the significant role Indian’s play in contributing to a better Great Britain.

Arbinder Chatwal, Head of India Advisory Services, BDO LLP commented: ““Congratulations to all the winners and finalists, who demonstrate an impressive mix of dedication, hard work, integrity and creativity. BDO is really pleased to see the achievements of the Indian community in Britain today being recognized and we are proud to be part of a ceremony that puts the spotlight on the very best in Indian talent.”

Over 400 people attended the glamorous event, including host DJ Neev of Kiss FM. Singer and songwriter Indiraa showcased her talent by performing her latest single India on stage, also entertaining the guests, with six number one smash hits single, was Navin Kundra.

 

There were twenty awards presented on the night, the winners are:

Arts & Culture Awareness presented by The Asian Today

Finalists: Rishi Rich (London) // RDB (Leeds) // Meera Syal (London) // Nitin Ganatra (London) // Nehru Centre (London) // Milap Fest (Liverpool) // Saurav Dutt.

 

Winner: Nitin Ganatra (London)

 

Rising Star Award presented by AiA Marketing

Finalists: Yamini Mehta (Sothebys, London) // Ila Amba (Knight Frank, London) // Shweta Jhajharia (Action Coach, London) // Sharonne Bansal (Clyde Union Pumps, London) // Ravi Sidhoo (Brown Shipley, London) // Roma Agrawal (WSP, London) // Shahin Virani (Bonhams, London).

 

Winner: Yamini Mehta (Sothebys, London)

 

Young Achiever of the Year presented by AsiansUK

Finalists: Peter Sahota (Birmingham) // Nehal Bhogaita // Mohini Samani (CLIC Sargent, Smethwick) / Ranji Venkateswaran (Leeds) // Pav Shergill (Monsoon Venue, Birmingham) // Keaton Singh Samra (Kent)

Arjun Anand (Madhus, Middlesex).

 

Winner: Keaton Singh Samra (Kent)

 

Best in Media sponsored by Oceanic Media Consulting

Finalists: Rahila Gupta (London) // Manish Bhasin (BBC, London) // Amar Singh (Evening Standard, London)

Dr Ranj (Cbeebies, London) // Usha Parmar (Sunrise Radio, Yorkshire) // Jay Singh Sohal (Sky News, London) // Raj & Pablo (BBC Asian Network, London).

 

Winner: Raj & Pablo (BBC Asian Network, London)

Best in Education presented by The Well Foundation

Finalists: Ranu Mehta-Radia (Sai School, London) // Dame Asha Khamka (West Nottingham) // Professor Monder Ram (Birmingham) // Professor Aditi Lahiri (Oxford University, Oxford) // Dr Tarun Ramadoria (Oxford) // Professor Sugata Mitra (Newcastle University, Newcastle) // Professor Sunil Khilani (Kings India Institute, London).

 

Winner: Professor Monder Ram (Birmingham)

 

Best in Accounting sponsored by State Bank of India

Finalists: Dipan Shah (PwC, London) // Andeep Kumar Mangal (Thapers Chartered Accountants, Birmingham)

Madhan Salhan (Salhan Accountants, Birmingham) // Rohit Salanki (Essar Accountants, London)

Gulraj Mankoo (Stanley Yule, Birmingham).

 

Winner: Andeep Kumar Mangal (Thapers Chartered Accountants, Birmingham)

 

Best in Creative Industries sponsored by Polaris FT

Finalists: Professor Poonam Kumar (Mega Ace Consulting, London) // Jat & Julia Mann (PC PAL, Birmingham)

Inderpal Panesar (Mesh-Net, London) // Gurbakhash Sanghera (NSM Music, Leicester) // Ash Gangotra (FashTex, Nottingham).

 

Winner: Ash Gangotra (FashTex, Nottingham)

 

Best in Science & Engineering

Finalists: Dr. Shini Somara (London) // Dr Santosh Bhanot (London) // Dr Hinanya Peiris (London) // Professor Sunil Vadera (Salford University, Salford) // Professor Sondipon Adhikari (Swansea University, Swansea) // Professor Awadhesh Jha (Plymouth University, Plymouth) // Professor Ravi Kumar (Strathclyde University, Glasgow).

 

Winner: Professor Sunil Vadera (Salford University, Salford)

 

Best in Civil Services & Armed Forces

Finalists: Milkinder Jaspal (Wolverhampton) // Priti Patel MP (Witham) // Seema Malhotra MP (London)

Jatenderpal Singh Bhullar (The Army, Bromwhich) // Captain Makand Singh (The Army, West Midlands) // Raj Kohli (Met Police, London) // Sir Suma Chakrabarti (The European Bank, London).

 

Winner: Raj Kohli (Met Police, London)

 

Best in Legal Sevices

Finalists: Alias Dass (Dass Solicitors, Birmingham) // Mitesh Patel (Levenes Solictors, London) // Pavani Reddy (Zaiwalla & Co, London) // Kiran Sharma (Ropes & Gray, London) // Rupinder Bains (Pinder Reaux, London) // Reena Popat (Darlingtons, London) // Mukesh Patel (Freeth Carthwright Solicitors, Leicester).

 

Winner: Pavani Reddy (Zaiwalla & Co, London)

 

 

Best in Medical

Finalists: Dr Sandhu-Ram Gupta (Inverclyde Royal Infirmary, Glasgow) // Raj Jhamat (Birmingham Childrens Hospital, Wolverhampton) // Dr Sanjiv Nichani, Healing Little Hearts, Leicester) // Dr Ramesh Mehta (Bedford) // Dr Mohammed Shafiulla Shali (London) // Dr Gaggandeep Singh Alg (London) // Professor Rajan Maddock (Manchester).

 

Winner: Dr Sandhu-Ram Gupta (Inverclyde Royal Infirmary, Glasgow)

 

 

Best in Sport

Finalists: Indy Aujla (Boston United Football Club, Bradford) // Yan Dhanda (Liverpool FC, Birmingham)

Suki Hayer (Wokingham) // Vishal Ladwa (England Kabaddi Team Captain) // Dylan Lall (Brighton FC, Brighton) // Manisha Tailor (North London) // Akaash Batia (London).

 

Winner: Yan Dhanda (Liverpool FC, Birmingham)

 

Business Family of the Year

Finalists: Jain Family (Birmingham) // Arora Brothers (B&M, Manchester) // Jatania Brothers (Lornamead Cosmetic Group, London) // Kishore Lulla & Family (Eros International) // Nick Dhandsa & Family (London) // Pradip & Manish Dhamecha (Dhamecha Group, London) // Helen & Pammie Dhaliwal (Red Hot World Buffet, Nottingham).

 

Winner: Helen & Pammie Dhaliwal (Red Hot World Buffet, Nottingham)

 

Outstanding Achievement Award sponsored by Oceanic Group

Winner: Vijay Goel

 

Leaders in Finance sponsored by BDO

Finalists: Souman Das (Capital and Counties Properties Plc, London) // Mihir Kapadia (Sun Global, London)

Nandita Sahgal (Langham Capital, London) // Balbir Binning (Christies & Co, London) // Mohsin Jameel (Tradenext Global, London) // Tarsem Dhaliwal (Iceland, Deeside).

 

Winner: Balbir Binning (Christies & Co, London)

 

Businessman of the Year presented by AsiansUK

Finalists: Jindy Khera (KTC, Birmingham) // Sonny Thakhar (Syco Music, Leicester) // Dr Richie Nanda (Tops Security, London) // Paavan Popat (TLC Group, London) // Daksh Gupta (Marshall Motor Holdings, Milton Keynes) // Ashwin Mistry (Brokerbility, Leicester) // Professor Nat Puri (Purico Group, London).

 

Winner: Jindy Khera (KTC, Birmingham)

 

Businesswoman of the Year sponsored by State Bank of India

Finalists: Dr Rubinder Buttar (Clintec International, Glasgow) // Dr Deepa Apte (Ayerveda Pura, London)

Shashi Gossain (Pharmaclinix, London) // Geeta Sidhu Robb (Nosh Detox, London) // Jaya Chakrabarti (NameLess Creative, London) // Parminder Vir (PVL Media, London) //Kavita Oberoi (Oberoi Consulting, Derby).

 

Winner: Geeta Sidhu Robb (Nosh Detox, London)

 

 

Business of the Year sponsored by BDO

Finalists: Rational FX (London) // Diamond Box (Birmingham) // Bright Sun (London) // Group Sigma HSE (Hampshire) // Southall Travel (London) // Octavian (Nottingham) // MW Eat (London).

 

Winner: Octavian (Nottingham)

 

Entrepreneur of the Year presented by Asian World Newspaper

Finalists: Hreesh Kenth (Great Hampton Group, Birmingham) // Dr Amit Sra (Jaguar Energy, London) // Neil Patel (DDMG Ltd/Dunkin’ Donuts, London) // Shavata Singh (Shavata Brow Studios, West London)

Jess Jeetly (Jeetly.com, Walsall) // Vini & Bal Aujula (Rustic Indian Foods, Kent) // Davinder Bal & Jasvinder Bal (DBS Law/BritAsia, Birmingham).

 

Winner: Dr Amit Sra (Jaguar Energy, London)

Spirit of Britain presented by The British Army

Finalists: Joban Sher Gill // Ninder Johal (Wokingham) // Reena Ranger (Middlesex) // Jas Jassal (London)

Piara Power (London) // Sanam Arora (London) // Mandeep Sanghera (London).

 

Winner: Reena Ranger (Middlesex)

 

 

“We have some truly inspirational individuals who are proud to be Indian and British and the Awards were a great platform to recognise their efforts and achievements. It was a fantastic evening and I would like to thank everyone for attending and a big thank you to our sponsors. Congratulations to all our winner and finalists, and I hope to see you next year!” commented Yasmin Mahmood, Operations Director of event organizers Oceanic Consulting.

As well as recognising the achievements of Indian men and women at the forefront of their communities and industries, the event also raised money for the official charity partners The Well Foundation.

 

The main sponsor for the evening is BDO LLP, other sponsors and partners of the event include: State Bank of India UK, Confederation of Indian Industry, Polaris FT, Saffron Events Uk, Oceanic Media Consulting,  Asians UK, Grafx Media, Asian World, AiA Marketing, The Asian Today Newspaper and the our official charity partner, The Well Foundation.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here