Who is Standing For Birmingham’s Local Elections

0
1306

There have been some important changes made to Birmingham City Council elections.

This is the first time that Birmingham City Council residents will have the chance to vote in an ‘all out’ election.

There will not be another ballot until 2022.

The number of wards has increased from 40 to 69, so each one is smaller with fewer people in it and are represented by 101 councillors – with either one or two councillors serving each ward.

Some polling stations are changing too.

Please take the time to check your poll card before you head to the polling station.

If you are registered, you will still receive a poll card with information about which ward you are in and where your polling station is.

Always check this before you vote.

While most people take their poll card with them to vote, don’t worry if you forget – if you are registered you will still be able to vote.

Councillors for each area:

Acocks Green Ward

Labour: John O’Shea, Fiona Williams

Conservative: Wajad Ali Luke Watson

Liberal Democrat: Roger Harmer Penny Wagg

Green Party: Amanda Caroline Baker

Trade Union and Socialist Coalition: Eamonn Kevin Flynn

 

Allens Cross Ward

Labour: Steve Bedser

Conservative: Eddie Freeman

Liberal Democrat: Claire Fielden

Green Party: Peter Charles Beck

Common Good: Dick Rodgers

 

Alum Rock Ward

Labour: Mariam Khan Mohammed Idrees

Conservative: Richard Brookes-Bland Amil Khan

Liberal Democrat: Thomas Lister Colin Ross

 

Aston Ward

Labour: Muhammad Afzal, Nagina Kauser

Conservative: Margaret Bennett, Jahid Choudhury

Liberal Democrat: Ayoub Khan, Sham Uddin

Green Party: Vijay Rana

Independent: Abdul Aziz

 

Balsall Heath West Ward

Labour: Zhor Malik

Conservative: Ali Fazel

Liberal Democrat: Islam Issa

Green Party: Martin Guest

Birmingham Worker: Sammi Ibrahem

 

 

Bartley Green Ward

Labour: Paul Preston Joanne Shemmans

Conservative: John Lines Bruce Lines

Liberal Democrat: David Osborne Maureen Osborne

Green Party: James Robertson

 

Billesley

Labour: Phil Davis, Lucy Seymour-Smith

Conservative: Jane James, Tom Huxley

Liberal Democrat: Alan Morrow, Phil Wagg

Green Party: Robert Grant, David Gaussen

 

Birchfield Ward

Labour: Mahmood Hussain

Conservative: Raja Khan

Liberal Democrat: Rezaul Billah Islam

 

Bordesley & Highgate Ward

Labour: Yvonne Mosquito

Conservative: Julia Mackey

Liberal Democrat: Daniel Illif

Green Party: Tom Jenkins

 

Bordesley Green Ward

Labour: Chauhdry Rashid

Conservative: Ayan Tifow

Liberal Democrat: Mohammed Saeed

Green Party: Alan Clawley

 

Bournbrook & Selly Park Ward

Labour: Karen McCarthy, Brigid Jones

Conservative: Monica Hardie, Angus Gillan

Liberal Democrat: Jake Calcutt, Sophie Thornton

Green Party: Alice Kiff, Benjamin Mabbett

Trade Union and Socialist Coalition: Sam Witts

 

Bournville & Cotteridge Ward

Labour: Liz Clements, Fred Grindrod

Conservative: Peter Douglas Osborn, Rob Sealey

Liberal Democrat: Dave Radcliffe, Tim Stimpson

Green Party: Anna Masters, Claire Hammond

Trade Union and Socialist Coalition: Clive Walder

 

Brandwood & Kings Heath Ward

Labour: Lisa Trickett, Mike Leddy

Conservative: Gordon Franks, Joshua Mackenzie-Lawrie

Liberal Democrat: Chris Burgess, Rob Gilliam

Green Party: Patrick Cox Julie Kaya

Trade Union and Socialist Coalition: Bill Murray

Birmingham Worker: Katherine Cremer

 

Bromford & Hodge Hill Ward

Labour: Majid Mahmood, Diane Donaldson

Conservative: Aminur Rahman, Bogdan Tudor

Liberal Democrat: Gwyn Neilly, Asad Mehmood

 

 

Castle Vale Ward

Labour: Lynda Clinton

Conservative: Suzanne Webb

Liberal Democrat: Trevor Holtom

Trade Union and Socialist Coalition: Kris Sucilla O’Sullivan

 

Druids Heath & Monyhull Ward

Labour: Victoria Quinn

Conservative: Ben Brittain

Liberal Democrat: Emily Cox

Green Party: Julien Pritchard

 

Edgbaston Ward

Labour: Jenny Nolan, Marcus Bernasconi

Conservative: Matt Bennett, Deirdre Aiden

Liberal Democrat: Daniel Chamberlain, Jamie Scott

Green Party: Alexander Nettle

 

Erdington Ward

Labour: Vic Hooper, Dee Smyth

Conservative: Robert Alden, Gareth Moore

Liberal Democrat: Thomas Hunt, Callum Reilly

Green Party: Rebecca Collins

 

Frankley Great Park Ward

Labour: Andrew Cartwright

Conservative: Simon Morrall

Liberal Democrat: Gerry Jerome

 

Garretts Green Ward

Labour: Saddak Miah

Conservative: Simon Conn

Liberal Democrat: Carol Jones

 

Glebe Farm & Tile Cross Ward

Labour: Marje Bridle, John Cotton

Conservative: Rosemary Gasson, Fergus Robinson

Liberal Democrat: Rafiqur Rahman, Shamsur Rehman

Independent: Paul Clayton

 

Gravelly Hill Ward

Labour: Mick Brown

Conservative: Luqmaan Nawaz

Liberal Democrat: Philip Mills

 

Hall Green North Ward

Labour: Lou Robson, Akhlaq Ahmed

Conservative: Tukeer Hussain, Sohan Singh

Liberal Democrat: Andy Spruce, Stephanie Spruce

Green Party: Gareth Courage

Independent: Bob Harvey

 

Hall Green South Ward

Labour: Changese Khan

Conservative: Tim Huxtable

Liberal Democrat: Jerry Evans

Green Party: Ulla Grant

Handsworth Ward

Labour: Hendrina Quinnen

Conservative: Enam-Ur Rahman

Liberal Democrat: Kingsley Douglas

Green Party: Susan Green

 

Handsworth Wood Ward

Labour: Gurdial Atwal, Narinder Kooner

Conservative: Steve White, Ravi Chumber

Liberal Democrat: Rizwan Ali, Nicholas Joliffe

Green Party: Eric Fairclough

Independent: PG Aathouli-Singh

Trade Unionist and Socialist Coalition: Rachel Jenkins

 

Harborne Ward

Labour: Sundip Meghani, Jayne Francis

Conservative: Peter Fowler, Akaal Sidhu

Liberal Democrat: Ian Garrett, Colin Green

Green Party: Phil Simpson

 

Heartlands Ward

Labour: Shafique Shah

Conservative: Mary Storer

Liberal Democrat: Faisal Mahmood

Green Party: Janet Assheton

Independent: Aftab Hussain

 

Highter’s Heath Ward

Labour: Barry Bowles

Conservative: Adam Higgs

Liberal Democrat: Kirsty Jerome

Green Party: Clare Thomas

 

Holyhead Ward

Labour: Paulette Hamilton

Conservative: Mujakkir Ahmed

Liberal Democrat: Foysol Ahmed

 

King’s Norton North Ward

Labour: Alex Aitken

Conservative: Simon Jevon

Liberal Democrat: Brian Peace

 

King’s Norton South Ward

Labour: Peter Griffiths

Conservative: Barbara Wood

Liberal Democrat: Peter Lloyd

 

Kingstanding Ward

Labour: Jane Jones, Des Hughes

Conservative: Ron Storer, Gary Sambrook

Liberal Democrat: Violaine Mendez, James Perrott

 

 

 

 

 

Ladywood Ward

Labour: Albert Bore, Kath Hartley

Conservative: Nayaz Qazi, Kenneth Morris

Liberal Democrat: Lee Dargue, Stephen Lambert

Green Party: Robert Jones

 

Longbridge & West Heath Ward

Labour: Carmel Corrigan, Brett O’Reilly

Conservative: Debbie Clancy, Graham Knight

Liberal Democrat: Hugh Duffy, Jim Whorwood

Green Party: Susan Pearce

 

Lozells Ward

Labour: Waseem Zaffar

Conservative: Abdul Khalique

Liberal Democrat: Sadek Hussain

 

Moseley Ward

Labour: Martin Straker Welds, Kerry Jenkins

Conservative: John Turner, Dominic O’Callaghan

Liberal Democrats: David Farrow, Izzy Knowles

Green Party: Rachel Xerri-Brooks

 

Nechells Ward

Labour: Tahir Ali

Conservative: Neil Shastri-Hurst

Libearl Democrat: Shazad Iqbal

 

Newtown Ward

Labour: Ziaul Islam

Conservative: Desmond Jaddoo

Liberal Democrat: Sultan Ahmed

 

North Edgbaston Ward

Labour: Carl Rice, Sharon Thompson

Conservative: Raj Padda, Dal Sidhu

Liberal Democrat: Ned Hilton, Joni Hood

Independent: Gino Bellavia

 

Northfield Ward

Labour: Olly Armstrong

Conservative: Randal Brew

Liberal Democrat: Andy Moles

Green Party: Anne Okole

 

Oscott Ward

Labour: Barbara Dring, Keith Linnecor

Conservative: Leona Leung, Tom Coffey

Liberal Democrat: Andy Fullylove, Marcia Hunt

Green Party: Harry Eyles

 

Perry Barr Ward

Labour: Sukhi Kaur, Mohammed Hanif

Conervative: Janet Coffey, Tariq Rashid

Liberal Democrat: Jon Hunt, Morriam Jan

Trade Unionist and Socialist Coalition: Corinthia Ward

 

Perry Common Ward

Labour: Anita Ward

Conservative: Bob Beauchamp

Liberal Democrat: Stephen Allsopp

 

Pype Hayes Ward

Labour: Michael Sharpe

Conservative: Clifton Wlech

Liberal Democrat: Ann Holtom

Green Party: John Bentley

 

Quinton Ward

Labour: Kate Booth, John Clancy

Conservative: Rachel Okello, Georgina Chandler

Liberal Democrat: Julia Garrett, Jo Walker

Green Party: James Bolton

 

Rubery & Rednal Ward

Labour: Carole Griffiths

Conservative: Adrian Delaney

Liberal Democrat: Kevin Hannon

Green Party: Robert Ball

 

Shard End Ward

Labour: Ian Ward

Conservative: John Alden

Liberal Democrat: Christopher Barber

Green Party: Michael Harrison

Trade Unionist and Socialist coalition: Mark Andrews

James Scroggie

 

Sheldon Ward

Labour: Bob Collins, Julia Larden

Conservative: Nicholas Psirides, Suhel Ali

Liberal Democrat: Paul Tilsley, Mike Ward

Green Party: Kevin Harrison

 

Small Heath Ward

Labour: Safia Akhtar, Zaheer Khan

Conservative: Kabir Uddin, Pervez Akhtar

Liberal Democrat: Shaukat Ali Khan, Gerry Moynihan

Green Party: Hazel Clawley

Independent: Shaaky Ahmed

 

Soho & Jewellery Quarter Ward

Labour: Chaman Lal, Sybil Spence

Conservative: Janatul Choudhury, Mohammed Islam

Liberal Democrat: Gareth Hardy, Richard Maxwell

Green Party: Kefentse Dennis

 

South Yardley Ward

Labour: David Welburn

Conservative: Susan Axford

Liberal Democrat: Zaker Choudhry

Green Party: Christopher Garghan

 

 

Sparkbrook & Balsall Heath Ward

Labour: Mohammed Azim, Shabrana Hussain

Conservative: Abu Nowshed, Mohammed Sweet

Liberal Democrat: Joynal Abedin Satwinder Singh

Green Party: Roxanne Green

 

Sparkhill Ward

Labour: Mohammed Fazal, Nicky Brennan

Conservative: Mohammed Talukder, Murad Mohammed

Liberal Democrat: Tanveer Choudhry, Tassawer Hussain

 

Stirchley Ward

Labour: Mary Locke

Conservative: Owen Williams

Liberal Democrat: Phil Banting

Green Party: Elly Stanton

Birmingham Worker: Reuben Lawrence

 

Stockland Green Ward

Labour: Josh Jones, Penny Holbrook

Conservative: Mohammad Kayani, Asif Mehmood

Liberal Democrat: Joe Harmer, Rizwan Syed

Trade Unionist and Socialist coalition: Ted Woodley

 

Sutton Four Oaks Ward

Labour: Roger Barley

Conservative: Maureen Cornish

Liberal Democrat: David Willet

Green Party: Fiona Nunan

 

Sutton Mere Green Ward

Labour: Ian Brindley

Conservative: Meirion Jenkins

Liberal Democrat: Jonny Mayner

Green Party: David Ratcliff

 

Sutton Reddicap Ward

Labour: Judy Preston

Conservative: Charlotte Hodivala

Liberal Democrat: Tim Cotterill

UKIP: Stewart Cotterill

 

Sutton Roughley Ward

Labour: Paul Tomlinson

Conservative: Ewan Mackey

Liberal Democrat: Kate Potter

Green Party: Will Greaves

 

Sutton Trinity Ward

Labour: Peter French

Conservative: David Pears

Liberal Democrat: Jenny Wilkinson

Green Party: Sean Madden

 

 

 

 

Sutton Vesey Ward

Labour: Kath Scott, Rob Pocock

Conervative: Louise Passey, Janet Cairns

Liberal Democrat: Matthew Gibson, Mohammed Khalid

Green Party: Colin Marriott

 

Sutton Walmley & Minworth Ward

Labour: Paul Finnegan, Katy Coxall

Conservative: Ken Wood, David Barrie

Liberal Democrat: David Cooke, James Garrington

Green Party: Ben Auton

Independents for Sutton: David O’Hagan

 

Sutton Wylde Green Ward

Labour: Terry Johnson

Conservative: Alex Yip

Liberal Democrat: Malcolm Spencer

Green Party: Zoe Challenor

 

Tyseley & Hay Mills Ward

Labour: Zafar Iqbal

Conservative: Shafayet Khan

Liberal Democrat: Syed Jamshed Ali

The Liberal Party: Mike Sheridan

 

Ward End Ward

Labour: Mohammed Aikhlaq

Conservative: Joseph Hamblin

Liberal Democrat: Nazabit Ali

Independent: Wajid Hussain

 

Weoley & Selly Oak Ward

Labour: Julie Johnson, Tristan Chatfield

Conservative: Andrew Hardie, Des Flood

Liberal Democrat: Trevor Sword, Robert Wright

Green Party: Eleanon Masters

Trade Unionist and Socialist coalition: Nick Hart

 

Yardley East Ward

Labour: Ann Wackett

Conservative: Edwin Caldecott

Libearl Democrat: Neil Eustace

 

Yardley West & Stechford Ward

Labour: Basharat Dad

Conservative: Ali Mothin

Liberal Democrat: Baber Baz

 

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here